A les escoles FEDAC impartim els escacs com a activitat complementària, dins de l’horari escolar i per a tots els alumnes, des de l’etapa d’educació infantil i fins a secundària. L’activitat d’escacs forma part de la nostra aposta per la innovació i la qualitat educatives del nostre projecte educatiu #avuixdemà2024.
Considerem els escacs a l’escola com a eina didàctica pedagògica, que ens ajuda a desenvolupar en els nostres alumnes les intel·ligències múltiples i també a treballar els valors des d’una vessant lúdica i motivadora.
Hem creat la pàgina web eskcmat.cat amb els objectius següents:
  • Compartir la nostra experiència en la implementació dels escacs educatius com a activitat complementària a les escoles, amb alumnes d’edats compreses entre els 3 i els 16 anys.
  • Crear sinergies amb altres entitats i centres educatius que implementen o volen impulsar programes d’escacs educatius i socials amb infants i joves.
  • Formar i empoderar docents de la FEDAC i d’altres escoles i centres educatius que es volen introduir en el món dels escacs com a eina pedagògica.

“Als Escacs, com en la vida, la millor jugada és sempre la que es realitza.”

       (Dr. S.Tarrasch, Clàssic dels Escacs)

     

5 Hores Complementàries Innovadores Transformadores a les 25 Escoles FEDAC

El nostre Equip Impulsor

Ramon Perez

FEDAC Sant Narcís

Anna Martori

FEDAC Montcada

Óscar Cortés

FEDAC Castellar

Jordi Durro

FEDAC Sant Andreu

Manoli Marcelo

FEDAC Ripollet

Manoli García

FEDAC Súria

Joaquim Martí

FEDAC Pineda

ESCOLA FEDAC NOM COGNOM CORREU FEDAC EQUIP IMPULSOR ESKCMAT
AMÍLCAR Rosa Ribó rribo@fedac.cat
ANGLÈS Sergi Guardiola sguardiola@fedac.cat
CANET Pere Mussoll pmussoll@fedac.cat
CASTELLAR Òscar Cortès ocortes@fedac.cat EQUIP IMPULSOR
CERDANYOLA Sergi Peiró speiro@fedac.cat
GIRONELLA Ivet Sibila Roma isibila@fedac.cat
GUISSONA Raquel Garrido rgarrido@fedac.cat
HORTA Àngel Gangonells agangonells@fedac.cat
LLEIDA Roger Bergadà rbergada@fedac.cat
MANRESA Laia Campubí lcamprubi@fedac.cat
MONISTROL Miquel Àngel Sotos Franco masotos@fedac.cat
MONTCADA Anna Martori amartori@fedac.cat EQUIP IMPULSOR
PINEDA Joaquim Martí jmarti@fedac.cat EQUIP IMPULSOR
PONT MAJOR Sergi Puig spuig@fedac.cat
PRATS Rosa M. Deitg Soler rdeitg@fedac.cat
RIPOLLET Manoli Marcelo mmarcelo@fedac.cat EQUIP IMPULSOR
SANT ANDREU Jordi Durro jdurro@fedac.cat EQUIP IMPULSOR
SANT FELIU Eloi Nortes Mesas enortes@fedac.cat
SALT Irene Carlos icarlos@fedac.cat
SANT NARCÍS Ramon Pérez Rodríguez rperez@fedac.cat EQUIP IMPULSOR
SANT VICENÇ Jordi Pérez Trujillo jperezt@fedac.cat
SANTA COLOMA Daniel Aguilera daguilera@fedac.cat
SÚRIA Manoli García Soler magarcia@fedac.cat EQUIP IMPULSOR
VIC Carme Castellà mcastella@fedac.cat
XARXA Aleix Canudas acanudas@fedac.cat